samochodzik

Dlaczego takie opłaty za OC?

Każdy jest zmuszony co roku wykupować polisę OC, jeśli tylko porusza się pojazdem po drogach publicznych.

Polisa OC jest tak skonstruowana, że nie chroni ona naszego zdrowia i naszego pojazdu tylko tego w kogo przykładowo wjedziemy. Jeśli zniszczymy w ten sposób jego samochód lub jemu stanie się krzywda, nasz ubezpieczyciel pokryje straty.niebieski samochodzik

Dlaczego więc składka wyliczana jest dla nas, dla marki naszego auta oraz dla naszego województwa? To, jak prowadzimy nasz pojazd nie ma nic wspólnego z tym czy jest to dwudziestoletnie audi czy najnowszy opel insygnia. Każdym z samochodów wyrządzimy podobne szkody. Oczywiście istnieje różnica pomiędzy gabarytami danego wozu , jednak żaden z ubezpieczycieli nie pyta nas o wagę samochodu a jedynie o pojemność silnika!

Innym kryterium obliczania należności za polisę OC jest województwo a nawet powiat w którym mieszkamy, albo inaczej, gdzie jesteśmy zameldowani. Statystyka odnośnie częstotliwości wypadków w danym województwie jest jak najbardziej słuszna ale co z masą użytkowników aut, którzy nie mieszkają w miejscu zameldowania, np. studentami? Co z osobami, które często podróżują?

Dlaczego aktualna składka OC nie mogłaby być wyliczana na podstawie jakiegoś czynnika niezależnego, albo płacona tak jak kary za brak OC, ryczałtem? Albo uwzględniać jedynie wagę samochodu, no i może jego wiek (bo jak coś się popsuje to wypadek murowany).

Jedna myśl na temat “Dlaczego takie opłaty za OC?

  1. Ostatnio Interesowałem się sprawami związanymi z polisami OC, gdyż potrzebowałem takiej, która pozwoli czuć mi się bezpiecznie. Dużo podróżuję i codziennie robię setki kilometrów samochodem, a więc dzięki dobrej polisie mogę naprawdę czuć się bezpiecznie, nawet w przypadku, gdy wypadek lub niewielka stłuczka będzie z mojej winy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?